a

Organizacja ceremonii zaślubin i przyjęć weselnych z klasą i pasją! 

Kontakt

tel: 882-099-015

e-mail: kontakt@dreamofwedding.pl

Łódź

FIRMA POLECANA PRZEZ:
Nasz Instagram
Facebook
Pinterest
Instagram
  •  Wesele   •  ABC ŚLUBU W PLENERZE
organizacja ślubu w plenerze

ABC ŚLUBU W PLENERZE

Dzika plaża, romantyczne leśne tereny, a może pałacowy ogród? Z pewnością każda Para Młoda choć przez chwilę zastanawiała się nad organizacją ślubu w plenerze. Spełnienie swojego marzenia o ślubie na świeżym powietrzu wcale nie musi być takie trudne! 💛

Ślub cywilny

Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje bowiem taką możliwość. W tej sytuacji należy złożyć stosowny wniosek, który zostanie rozpatrzony przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Czy możecie spotkać się z odmową?

 Tak, ma to jednak miejsce jedynie w określonych sytuacjach. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w plenerze, jeśli:

  • proponowane przez Was miejsce nie zapewnia zachowania uroczystej formy zawarcia małżeństwa (np. zdecydujecie się na organizacje ślubu w trakcie sezonu wakacyjnego na zaludnionej plaży – trudno mówić o uroczystej formie, jeśli wokół roi się od parawanów i urlopowiczów w kąpielówkach 😉),
  • miejsce to nie gwarantuje bezpieczeństwa osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński (np. uroczystość miałaby się odbyć na skraju urwiska grożącego zawaleniem),
  • wyznaczone miejsce będzie zlokalizowane poza okręgiem rejestracji stanu cywilnego, w którym kierownik USC jest właściwy (np. zgłosicie się do USC w Łodzi z prośbą o udzielenie ślubu cywilnego w Sopocie).

Dodatkowo wskazuje się, że poza koniecznością zapewnienia odpowiedniej oprawy ceremonii należy także zaaranżować odpowiednie pomieszczenie dla kierownika, w którym będzie mógł on przygotować się do uroczystego przyjęcia oświadczenia od Pary Młodej o wstąpieniu w związek małżeński[1]. Po Waszej stronie będzie także spoczywać cała logistyka przedsięwzięcia – zapewnienie krzeseł, stołu do podpisania dokumentów czy zadaszenia na wypadek ulewnej pogody.
Odmowa kierownika USC jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie, gdyż dotyczy ona jedynie określonego miejsca, nie zaś przeszkód merytorycznych uniemożliwiających zawarcie małżeństwa[2].

Jeśli jednak dopilnujecie, aby spełnić wyżej wymienione warunki to odmowa Wam nie grozi 😉 Często to właśnie obiekty weselne posiadają specjalnie wyznaczone na świeżym powietrzu miejsca, w których taka uroczystość może się odbyć. Jeśli zastanawiacie się nad ślubem plenerowym to warto tę opcję rozważyć! 😉

Ile to kosztuje?

Jeśli chcemy powiedzieć „TAK” poza murami USC to musimy liczyć się z dodatkową opłatą. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego opłata ta od 2015 r. niezmiennie wynosi 1000 zł[3].

Ślub kościelny / ślub konkordatowy

I tu sytuacja jest już bardziej skomplikowana. Zgodnie z prawem kanonicznym małżeństwo powinno zostać zawarte co do zasady w kościele parafialnym, zaś za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa, wikariusza generalnego) lub proboszcza może ono odbyć się w innym kościele lub kaplicy[4]. Ordynariusz miejsca może także zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu; w kodeksie kanonicznym nie zdefiniowano jednak, o jakie miejsce może chodzić, przyjmuje się więc, że co do zasady ślub musi odbyć się w miejscu poświęconym. 

Pismo do biskupa z prośbą o udzielenie zgody na zawarcie związku małżeńskiego w innym miejscu należy w odpowiedni sposób umotywować, ponieważ za tym, aby ślub odbył się poza murami kościoła muszą przemawiać szczególne względy – z pewnością argument o romantycznej aurze roztaczającej się nad wybraną przez nas polaną nie przyniesie oczekiwanego rezultatu 😉 Procedura może potrwać kilka miesięcy, ale niestety nader często kończy się fiaskiem. Kompromisem może więc stać się: 

  • zaplanowanie ceremonii wewnątrz klimatycznego kościółka otoczonego piękną scenerią,
  • zorganizowanie ślubu przed budynkiem kościoła (jeśli na tym terenie znajduje się kapliczka, co bardzo często ma miejsce),
  • wypowiedzenie sakramentalnego „tak” np. przed przydrożną kapliczką na malowniczym szlaku górskim (jeśli znajdziecie śmiałka-księdza, który podejmie się jego udzielenia) 😉

Pozostaje także inne rozwiązanie: możecie zorganizować ślub cywilny plenerowy, na który zaprosicie swoich gości weselnych, zaś przysięgę przed Bogiem złożycie w kościele przed lub po ceremonii ślubu plenerowego. Część par decyduje się także na wcześniejsze zawarcie sakramentalnego związku małżeńskiego w kościele, zaś później, w plenerze, Państwo Młodzi dokonują tzw. odnowienia przysięgi małżeńskiej.

Ślub humanistyczny

Coraz popularniejszy staje się także tzw. ślub humanistyczny, który nie wywołuje skutków ani prawnych, ani w kontekście wyznawanej wiary. Jest to symboliczna uroczystość, w trakcie której Para Młoda wyznaje nawzajem swoje uczucia, czy zobowiązuje się do trwania w miłości i wierności. Więcej o ślubach humanistycznych przeczytasz tutaj.

W teorii taki ślub może odbyć się w dowolnym miejscu – w lesie, na polanie czy na plaży. Rozważając jednak jego organizację warto poznać obowiązujące przepisy, które mogą dotyczyć tego terenu, np. polskiego prawa leśnego. Dla przykładu – każda osoba, która wejdzie na teren lasu prywatnego, oznaczonego przez jego właściciela odpowiednią tablicą, możecie dopuścić się wykroczenia zagrożonego karą grzywny do 500 zł[5]. W przypadku lasów państwowych warto zwrócić się do odpowiedniego nadleśniczego z prośbą o wydanie zezwolenia na organizację takiej uroczystości, w szczególności, jeśli macie uczestniczyć w niej nie tylko Wy, ale większe grono osób. Nie martwcie się jednak na zapas! Nie chcę nikogo z Was zniechęcić 😉 Po prostu warto wcześniej pomyśleć o tego typu “detalach”, aby w pełni móc cieszyć się tą cudowną chwilą! 

Planujesz ślub w plenerze? A może już zorganizowaliście swój ślub na świeżym powietrzu? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu! 😊

JOANNA KRUKOWSKA-GŁOWIŃSKA, wEDDING PLANNER, PRAWNIK, WŁAŚCICIELKA FIRMY DREAM OF WEDDING

Dołącz do mediów społecznościowych Dream of Wedding i bądź na bieżąco z poradami i trendami ślubnymi! Kliknij poniżej:

[1] Czajkowska A., Komentarz do art. 85 [w:] Prawo o aktach stanu cywilnego z komentarzem. Przepisy wykonawcze i związkowe oraz wzory dokumentów, Basior I., Czajkowska A., Sorbian D., Warszawa 2015, LEX.[2] Czajkowska A., op. cit.[3] Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 22 stycznia 2015 r. w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego Dz. U. poz. 180.[4] Kan.  1118. Decretum Num. 48/84/P. Primas Poloniae z dnia 4 grudnia 1983 r. – Kodeks Prawa Kanonicznego.[5] Radecki W., Komentarz do art. 28 [w:] Ustawa o lasach. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2017, LEX.