a

Organizacja ceremonii zaślubin i przyjęć weselnych z klasą i pasją! 

Kontakt

tel: 882-099-015

e-mail: kontakt@dreamofwedding.pl

Łódź

FIRMA POLECANA PRZEZ:
Nasz Instagram
Facebook
Pinterest
Instagram
  •  Bez kategorii   •  EKSPERT RADZI: ŚLUB KONKORDATOWY – WYMAGANE DOKUMENTY
EKSPERT RADZI: ŚLUB KONKORDATOWY – WYMAGANE DOKUMENTY

Zawarcie ślubu konkordatowego wiąże się z koniecznością dopełnienia określonych formalności. Sprawdź, jakie czynności są niezbędne do zawarcia ważnego małżeństwa w świetle prawa kościelnego i powszechnie obowiązującego!Akt chrztu i potwierdzenie przystąpienia do sakramentu bierzmowania.

Akt chrztu i potwierdzenie przystąpienia do sakramentu bierzmowania.

Aby uzyskać akt chrztu powinniście wybrać się do kancelarii parafialnej kościoła, w którym zostaliście ochrzczeni. Dokument ten jest ważny przez okres 6 miesięcy. Na nim powinna zostać umieszczona adnotacja o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania. Jeśli przyjęliście ten sakrament w innej parafii – bez obaw! Informacja o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania powinna zostać przekazana do parafii miejsca chrztu – nie musicie więc odwiedzać dwóch miejsc 😊 Czy bierzmowanie jest konieczne do przystąpienia do sakramentu małżeństwa? O tym pisałam tutaj.

Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

Ten dokument uzyskacie w Urzędzie Stanu Cywilnego, najpierw musicie jednak uiścić opłatę w wysokości 84 zł (za parę, nie od osoby). Nie zapomnijcie także zabrać ze sobą dowodów tożsamości! W trakcie wizyty złożycie także oświadczenia dotyczące nazwiska, jakie Wy oraz Wasze dzieci będziecie nosić po ślubie. O tym, jakie nazwiska możecie przyjąć pisałam tutaj. Zaświadczenie jest ważne przez 6 miesięcy.

Protokół przedmałżeński

Zazwyczaj na miesiąc przed ślubem należy spisać tzw. protokół rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa. W trakcie rozmowy z duszpasterzem zostanie zadanych kilka pytań np. o wykształcenie, stan zdrowia czy długość trwania okresu zaręczyn.

Zaświadczenie o uczestnictwie w kursie przedmałżeńskim i wizycie w poradni rodzinnej

Zaświadczenie to wydawane jest bezterminowo, możecie więc ukończyć kurs przedmałżeński np. rok przed ślubem. Spotkania organizowane są na terenie parafii, kurs może trwać kilka tygodni (zazwyczaj organizowane jest jedno spotkanie w tygodniu w godzinach popołudniowych), ale coraz częściej spotykane są także intensywne kursy weekendowe – jest to dobra opcja dla osób, którym ciężko wygospodarować wolny czas w ciągu tygodnia.

Zaświadczenie o odczytaniu zapowiedzi, potwierdzenie przystąpienia do spowiedzi

Obowiązek odczytania zapowiedzi wynika z kodeksu prawa kanonicznego, zgodnie z którym wszyscy wierni mają obowiązek wyjawić znane im przeszkody małżeńskie przed zawarciem małżeństwa proboszczowi lub ordynariuszowi miejsca. Jest to raczej czysta formalność, której po prostu trzeba dopełnić.

Do spowiedzi Para Młoda powinna przystąpić co do zasady dwukrotnie, chyba, że nupturienci mieszkają razem – wtedy przyjmuje się, że do spowiedzi powinni przystąpić tylko raz, tuż przed ślubem.

Gdy nachodzi Wielki Dzień…

W dniu ślubu nupturienci, świadkowie i duchowny podpisują także zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński zostały złożone w obecności duchownego, które zawiera oświadczenie woli jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu. Dalsze formalności spoczywają na duchownym, który ma obowiązek przekazać wszystkie stosowne dokumenty do USC w terminie 5 dni. Wy natomiast udacie się tylko po odbiór aktu małżeństwa, który zazwyczaj jest przygotowywany w przeciągu dwóch tygodni 😊

JOANNA KRUKOWSKA-GŁOWIŃSKA, wEDDING PLANNER, PRAWNIK, WŁAŚCICIELKA FIRMY DREAM OF WEDDING

Dołącz do mediów społecznościowych Dream of Wedding i bądź na bieżąco z poradami i trendami ślubnymi! Kliknij poniżej: