a

Organizacja ceremonii zaślubin i przyjęć weselnych z klasą i pasją! 

Kontakt

tel: 882-099-015

e-mail: kontakt@dreamofwedding.pl

Łódź

FIRMA POLECANA PRZEZ:
Nasz Instagram
Facebook
Pinterest
Instagram
  •  Ślub   •  Jak przebiega ślub humanistyczny?
ślub humanistyczny

Jak przebiega ślub humanistyczny?

Coraz więcej par decyduje się na zawarcie ślubu humanistycznego. Na czym polega taka ceremonia? Kto może zdecydować się na ten rodzaj ślubu?

ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny – dla kogo?

Ślub humanistyczny to uroczystość, z formalnego punktu widzenia, przeznaczona dla każdego – bez względu na wiek, płeć, wyznanie, orientację seksualną. Nie ma też znaczenia to, czy jesteś kawalerem, wdowcem czy pięciokrotnym rozwodnikiem. Jest to alternatywa dla ślubu cywilnego czy kościelnego. 

Na tę formę decydują się osoby, którym bliski jest nurt myśli humanistycznej. Podczas ceremonii można odnaleźć pewne elementy przejścia, jak na przykład zapalenie przez partnerów wspólnej świecy.

Na czym polega? Jakie wywiera skutki?

Ślub humanistyczny to doświadczenie dotyczące sfery emocjonalnej, nie wywołuje skutków prawnych czy wyznaniowych. Nie odbywa się w kościele, czy Urzędzie Stanu Cywilnego – to Para decyduje, gdzie chcą wypowiedzieć słowa swojej przysięgi – może w uroczym ogrodzie, a może w bogato zdobionym pałacu?

ślub humanistyczny

Przebieg

Ceremonii przewodzi tzw. celebrant, inaczej mistrz ceremonii. Słowa przysięgi mogą być spersonalizowane – ułożone przez celebranta lub narzeczonych. Możecie w nie wpleść historię swojej miłości, odwoływać się do wspólnie przeżytych chwil. Nacisk kładziony jest na emocje, uczucia partnerów. To sprawia, że cała ceremonia posiada indywidualny charakter.

Ślub humanistyczny – popularność

W Polsce ślubów humanistycznych udzielają w głównej mierze celebranci z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Pierwszy ślub humanistyczny w naszym kraju odbył się w grudniu 2007 r. W Szkocji ilość ślubów humanistycznych przewyższa liczbę ślubów katolickich. W Wielkiej Brytanii liczba ślubów humanistycznych wzrosła w ciągu ostatniej dekady o 266 %.

ślub humanistyczny

Jako agencja ślubna pomagamy także w organizacji ślubów humanistycznych! Jeśli macie jakieś pytania – skontaktujcie się z nami poprzez formularz znajdujący się tutaj.

JOANNA KRUKOWSKA-GŁOWIŃSKA, wEDDING PLANNER, PRAWNIK, WŁAŚCICIELKA FIRMY DREAM OF WEDDING

Dołącz do mediów społecznościowych Dream of Wedding i bądź na bieżąco z poradami i trendami ślubnymi! Kliknij poniżej: