a

Organizacja ceremonii zaślubin i przyjęć weselnych z klasą i pasją! 

Kontakt

tel: 882-099-015

e-mail: kontakt@dreamofwedding.pl

Łódź

FIRMA POLECANA PRZEZ:
Nasz Instagram
Facebook
Pinterest
Instagram
  •  Porady   •  Koronawirus a wesele
koronawirus a wesele

Koronawirus a wesele

Temat, którym żyjemy wszyscy od kilku dni – koronawirus. Skutki stanu epidemicznego są odczuwane przez całe społeczeństwo, w tym przyszłe Pary Młode, których dzień ślubu stanął pod znakiem zapytania. Co dalej?

Czy zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób obejmuje także wesela?

Nie. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w sposób jednoznaczny odnosi się do definicji zgromadzeń zawartych w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach. Zgodnie z art. 3 ww. ustawy zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.

Wesele nie mieści się w tej definicji. W teorii więc, moglibyśmy wyprawić przyjęcie, natomiast rozporządzenie wprowadza inne obostrzenia ważne z perspektywy Pary Młodej. Polega ono na czasowym wprowadzeniu całkowitego zakazu prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki) oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów.

Nie możemy więc zorganizować „standardowego” wesela np. restauracji. Możemy jednak zorganizować we własnym zakresie przyjęcie w zaciszu domowym.

Jak wygląda kwestia samego ślubu?

Nie wprowadzono zakazu udzielania ślubów zarówno w kontekście ślubów konkordatowych czy kościelnych, jak i cywilnych. Spotkacie jednak w tym zakresie utrudnienia. Zgodnie z powołanym wcześniej rozporządzeniem wprowadzono ograniczenia w kontekście sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego. Polegają one na konieczności zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym terenie lub w danym obiekcie nie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny (np. ksiądz).

Jeśli chodzi zaś o śluby cywilne – zgodnie z ww. rozporządzeniem decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń podejmuje kierownik urzędu administracji publicznej lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym, zawiadamiając o tych ograniczeniach, w drodze ogłoszenia, na stronie podmiotowej urzędu lub jednostki, a także przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie urzędu lub jednostki. To dany Urząd Stanu Cywilnego podejmuje więc decyzje w kontekście wprowadzenia pewnych ograniczeń – na przykład limitu osób, które mogą uczestniczyć w ceremonii wraz z Parą Młodą.

Co z umowami i wpłaconymi zaliczkami/zadatkami?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od postanowień zawartych w Waszych umowach. O różnicach w kontekście zaliczki i zadatku przeczytasz więcej tutaj.

Wręczenie zadatku jest równoznaczne z powstaniem uprawnienia do odstąpienia od umowy bez wyznaczania terminu dodatkowego w przypadku niewykonania zobowiązania przez drugą stronę. Jeśli strona nie wywiąże się z umowy to druga może zachować zadatek, który od niej otrzymała, lub żądać zapłaty podwójnej wysokości zadatku, jeśli go jej dała.

W przypadku rozwiązania umowy (a więc zakończenia współpracy w konsekwencji zgodnego porozumienia stron) zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Zaliczka nie gwarantuje, że umowa dojdzie do skutku – w sytuacji, w której któraś ze stron się wycofa (jeśli strony nie postanowią inaczej), zaliczka powinna zostać zwrócona.

Nie rezygnuj – spróbuj przełożyć

Odpowiedź na pytanie, czy będzie Wam przysługiwał zwrot wpłaconych pieniędzy uzależnione jest od analizy wiążącej Was z drugą stroną umowy. Przede wszystkim postarajcie się po ludzku dogadać ze swoimi usługodawcami. Wiem, że czekaliście na ten dzień od dawna i macie jego określoną wizję. Jeśli okaże się, że koniecznym będzie odwołanie przyjęcia w określonym terminie – nie rezygnujcie z wesela, spróbujcie je przełożyć (uwierzcie mi, że wesela jesienią czy zimą także mają swój niepowtarzalny klimat :)), zaaneksujcie umowy, ustalcie dalsze warunki współpracy. Nie dajcie się ponieść emocjom i bądźcie dla siebie życzliwi – to sytuacja trudna zarówno dla Par Młodych jak i wszystkich przedsiębiorców świadczących usługi ślubne.

Postarajcie się wzajemnie nie nakręcać

Na grupach ślubnych codziennie obserwuję posty Panien Młodych, które szukają porad pozostałych członków społeczności w kontekście wesela i koronawirusa. Co mam zrobić w związku z zaistniałą sytuacją? Czy mam odwołać wesele? Czy może przeczekać? Kto już odwołał a kto się waha? Takie pytania pojawiają się w tych miejscach kilkanaście/kilkadziesiąt razy dziennie a odpowiedzi można liczyć w setkach. Drogie Pary Młode – to, czy odwołacie wesele czy też nie to tylko i wyłącznie Wasza indywidualna decyzja podyktowana indywidualnymi okolicznościami.

Weźcie pod uwagę fakt, że każda z Par planuje zupełnie inną uroczystość – nawet jeśli ma się ona odbyć w tym samym czasie co Wasz ślub. Ktoś planuje uroczysty obiad w gronie kilku najbliższych osób, ktoś inny huczne wesele na 350 gości. Jednym Parom mogą w danym terminie odmówić wykonania usługi wszyscy podwykonawcy, inne utrzymają w mocy wszystkie zawarte umowy. Jedni narzeczeni w kontekście organizacji dnia ślubu nie biorą pod uwagi żadnej innej pory roku niż lato, inni zaś są skłonni zorganizować ślub praktycznie każdego miesiąca roku. Mogłabym tak wymieniać do woli – może okazać się, Was i Waszych doradców różni zdecydowanie więcej niż łączy – począwszy od kwestii podejścia do organizacji samego przyjęcia.

Wspierajcie się nawzajem, wymieniajcie rzetelnymi informacjami, ale postarajcie się nie sugerować nazbyt komentarzami, których autorami są zupełnie obce Wam osoby.

Powiąż zmianę planów z produktywnymi działaniami!

Każda kij ma dwa końce – zapewne na ten moment ciężko Wam w to uwierzyć, ale może to, co się dzieje będzie miało także jakieś pozytywne skutki. Może ktoś, kto nie mógł się pojawić na Waszym weselu zaplanowanym pierwotnie terminie będzie mógł być z Wami obecny w przypadku jego przełożenia? Może uda Wam się w tym czasie odnowić stare przyjaźnie, naprawić zepsute relacje i w ten sposób poszerzyć grono gości, z którymi będziecie wspólnie przeżywać te cudowne chwile o osoby wartościowe i ważne w Waszym życiu? Być może poprzez wzajemne wsparcie w tych trudnych chwilach Wasza miłość stanie się jeszcze piękniejsza i pełniejsza?

Najważniejsze jest teraz zdrowie Wasze i Waszych bliskich. Pamiętajcie, że co się odwlecze to nie uciecze! 🙂 Ja mogę Was zapewnić, że nie zostawię Was samych ze zmartwieniami! Na stronie jeszcze częściej będę publikować inspirujące materiały, artykuły, wywiady z ciekawymi osobami. Wszystko po to, aby Wasz dzień ślubu był wyjątkowy, bez względu na to kiedy się odbędzie 🙂

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Młodych Par, które zostały zmuszone do przesunięcia swoich uroczystości z uwagi na pandemię koronawirusa przygotowaliśmy specjalną ofertę ślubnego S.O.S. Więcej informacji o tym, co możemy dla Was zrobić sprawdzicie klikając tutaj albo wchodząc bezpośrednio w zakładkę Ślubne S.O.S. znajdującą się na stronie głównej.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości – przybywam z pomocą!
Skontaktujcie się ze mną:

  • za pośrednictwem formularza kontaktowego, który znajdziecie tutaj,
  • poprzez maila: kontakt@dreamofwedding.pl
  • albo telefonicznie: +48 882-099-015.

Ściskam mocno

Asia

JOANNA KRUKOWSka-głowińska, wedding planner, prawnik, założycielka Dream of Wedding

Dołącz do mediów społecznościowych Dream of Wedding i bądź na bieżąco z poradami i trendami ślubnymi! Kliknij poniżej: