a

Organizacja ceremonii zaślubin i przyjęć weselnych z klasą i pasją! 

Kontakt

tel: 882-099-015

e-mail: kontakt@dreamofwedding.pl

Łódź

FIRMA POLECANA PRZEZ:
Nasz Instagram
Facebook
Pinterest
Instagram
  •  Porady   •  Brafitterka radzi cz. I – jak odpowiednio dobrać biustonosz
dobór bielizny

Brafitterka radzi cz. I – jak odpowiednio dobrać biustonosz

Dobór odpowiedniej bielizny jest niezwykle istotny, nie tylko w kontekście dnia ślubu. Odpowiednio dobrany biustonosz zapewnia komfort noszenia, a także ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. jak możemy tego dokonać? pytamy o to Izabelę Sakutovą – międzynarodowego eksperta brafittingu, autorkę książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”, brafittingową stylistkę gwiazd takich jak Daria Widawska, Beata Sadowska, Marzena Rogalska, Karolina Szostak czy Ilona Felicjańska.

Izabela Sakutova fot. Rafał Naumczyk (k.r.naumczyk)

Czy zazwyczaj Panie są świadome tego, jaki rozmiar biustonosza powinny nosić? 

Szacuje się, że w Polsce około 80% kobiet nosi nieprawidłowo dobrany rozmiar biustonosza. I w tym Polska nie różni się dużo od statystyk światowych. Niemniej jednak, z własnego wieloletniego doświadczenia oraz z rozmów z innymi brafitterkami wiem, że ten odsetek jest w rzeczywistości znacznie większy. Nic dziwnego − przed laty większość dostępnych na polskim rynku marek miała ograniczony zakres rozmiarów i nie dostarczała żadnych wskazówek dotyczących odpowiedniego rozmiaru stanika dla danej osoby. Ekspedientki w sklepach bieliźnianych nie były szkolone w zakresie doboru biustonoszy i pozostawiały nas – klientki – w przymierzalni same sobie, podając do przymiarki przez zasłonkę „na oko” określony rozmiar stanika. Nie mogły nam również pomóc mamy, bo same powielały błędy i często całe życie nosiły źle dobrane biustonosze. Dzisiejsza dostępność usługi brafittingu w Polsce oraz szeroka gama rozmiarowa oferowanych na rynku produktów, a także świadomość kobiet o konieczności noszenia właściwego rozmiaru biustonosza są na znacząco wyższym poziomie niż w 2004 roku, kiedy polski brafitting zaledwie raczkował. Pozostaje jednak wciąż wiele do zrobienia, gdyż określenie „brafitting” wielu Polkom jedynie „obiło się o uszy”, ale nie do końca jeszcze przełożyło na świadomość konieczności odpowiedniego dopasowania i dostępności tej usługi. Ciągle największym problemem jest noszenie zbyt luźnego obwodu pod biustem i zbyt małej miseczki, co skutkuje między innymi chronicznymi bólami ramion, odcinka szyjnego, problemem z prawidłową postawą albo podrażnieniami skóry.

Dlaczego noszenie odpowiednio dobranej bielizny jest tak ważne?

Prawidłowo dopasowany biustonosz zapewni wygodę przez cały dzień, bez odczuwania bólu i konieczności poprawiania go. Jest odpowiedzialny za podtrzymanie, gdyż dobrze dobrany unosi i wspiera biust. Poprzez stabilne podtrzymanie piersi zmniejsza ryzyko wczesnego opadania biustu. W źle dopasowanym biustonoszu jesteśmy narażone na podrażnienia skóry, gdyż ramiączka mogą się wpijać w ramiona i powodować potarcia. Niewłaściwie dobrany rozmiar fiszbinów może powodować ich wbijanie się w tkankę piersiową, co jest dotkliwe oraz niewygodne i może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Większe piersi umieszczone w zbyt małych miseczkach, przyciśnięte do siebie, szczególnie w ciepłym okresie letnim są narażone na odparzenia. Do powstawania otarć może prowadzić także ruch, jeśli biustonosz jest za luźny. Stanik przemieszcza się wówczas na ciele, trąc o skórę. Dodatkowo, nieprawidłowy rozmiar biustonosza często powoduje uporczywy ból pleców, karku, ramion oraz głowy. Wpływa również na naszą postawę, która w źle dopasowanym będzie przygarbiona. Poza aspektami dotyczącymi zdrowia fizycznego, źle dopasowany biustonosz negatywnie wpływa na samoocenę kobiety i poczucie pewności siebie. 

Biustonosz Arla, Panache

Na co należy zwrócić uwagę dobierając biustonosz dla Pań o obfitym biuście? Czy powinny unikać konkretnych modeli? 

Panie z obfitymi piersiami potrzebują konstrukcji zapewniających im przede wszystkim podtrzymanie. Należy zwrócić uwagę na szerszy pas obwodu biustonosza, gdyż węższy nie zapewni odpowiedniego wsparcia. Biustonosz przy sporym biuście nosi ciężar nawet kilku kilogramów. Ciężar ten powinien być noszony przede wszystkim, bo aż w 80% przez stabilnie dobrany pas obwodu. Ramiączka pełnią tu jedyne funkcję wspomagającą.

Newralgiczną bolączką dużych biustów jest ich opadanie i kołysanie w czasie ruchu. Sama pamiętam, jak przed laty nosiłam niewłaściwie dobrany stanik, który nie unosił, nie zbierał i nie podtrzymywał odpowiednio mojego sporego biustu, a w zamian powodował opadanie piersi i podskakiwanie ich z każdym krokiem. Było to niezmiernie krępujące. Podbieganie do autobusu wspominam jako jedno z bardziej żenujących doświadczeń w moim życiu. 

Jeśli chodzi o dopasowanie, głównym problemem, z którym zmagają się pełne i obfite biusty, jest jednak noszenie zbyt małych miseczek zestawionych z o wiele za dużym obwodem pod biustem. Temu zjawisku często towarzyszy odstający od klatki piersiowej mostek stanika, czyli materiałowa część, która łączy ze sobą dwie miseczki – a powodem odstawania jest właśnie ich zbyt mała pojemność. 

Dobrej jakości biustonosz na obfity, ciężki biust – jeśli ma spełniać zadanie codziennego podtrzymania piersi – musi być uszyty z odpowiednich materiałów. Najlepszą ich jakość zapewniają marki specjalizujące się w biustonoszach dla kobiet o większych biustach (D+). Powinny to być materiały o zwiększonej stabilności, mało podatne na rozciąganie i trwałe, a przy tym przyjazne dla skóry. Warto zadbać również o jakość ramiączek i o to, by nie były zbyt wąskie ani zbyt elastyczne

Dlaczego kobiety z większyM biustem noszą zatem tak źle dopasowane staniki? 

Wynika to z tego, że większość sieciówek nie oferuje tak szerokiej gamy rozmiarowej i kobiety po prostu nie wiedzą, że istnieją dla nich inne możliwości. Dlatego polecam znalezienie w swojej okolicy profesjonalnego sklepu brafittingowego z naprawdę szeroką ofertą rozmiarową biustonoszy, w którym znajdziesz nie tylko ładne produkty, ale przede wszystkim te zapewniające odpowiednie podtrzymanie. Takie salony współpracują z producentami bielizny specjalizującymi się w produkcji biustonoszy zaczynających się w obwodzie od 60 cm i oferującymi rozmiary miseczek do brytyjskiego K. Dobrym przykładem takiej marki jest Panache (znajdziecie ich także na Instagramie), doskonale wypełnia ono tę przestrzeń handlową pięknymi koronkowymi modelami biustonoszy, które przede wszystkim są wykonane z wysokiej jakości wytrzymałych materiałów, świetnie podtrzymujących, unoszących i kształtujących piersi. To, w połączeniu z konstrukcjami dedykowanymi „biuściastym” kobietom, stanowi gwarancję komfortu i poczucia bezpieczeństwa. 

Panie z większym biustem gorąco zachęcam do wypróbowania biustonoszy z miękkimi miseczkami. Będąc właścicielką obfitego biustu, sama ich używam i zapewniam, że jeśli masz dobrze dobrany rozmiar stanika z odpowiednią konstrukcją i zastosowanymi stabilnymi materiałami, zakochasz się w nim z wzajemnością! Wbrew pozorom, miękki biustonosz na fiszbinach o miseczce zszytej z kilku części jest doskonałym sposobem na ukształtowanie dużego biustu, zwłaszcza bardziej wymagającego, o mniejszym poziomie jędrności. Zasada jest taka – im więcej szwów na miseczce, tym lepiej będzie ona dopasowywać się do zrelaksowanego biustu. Całkowicie przeciwnie jest w przypadku usztywnianych miseczek, gdyż to nasze piersi muszą się do nich dopasować. Jeśli nasze piersi nie są młode, krągłe i jędrne to istnieje duża szansa, że nie będziemy zadowolone z efektu, który da nam biustonosz z usztywnianą miseczką, bo zaakcentuje luźniejszą konsystencję piersi, tworząc na przykład luki w miseczce. Wiele kobiet z dużym biustem nie lubi także wizualnego powiększenia piersi w wyniku zastosowania w biustonoszu dodatkowej warstwy gąbki usztywniającej miseczki. 

dobór bielizny brafitterka
Biustonosz Imogen, Panache

Czy dla Pań o niewielkim biuście konieczne jest noszenie biustonosza? Czy dzięki dobrze dopasowanemu mogą go optycznie powiększyć? 

Wydawałoby się, że posiadaczki małych piersi nie powinny mieć problemu ze znalezieniem dla siebie staników. Tymczasem sporo kobiet z małym biustem nosi za luźne pasy obwodu biustonoszy, które unoszą się na plecach ku górze, luzują ramiączka i powodują otwieranie się miseczek, które zamiast kształtować i zbierać piersi, tylko je zasłaniają. Dobrze dobrany biustonosz pomaga mniejszemu biustowi nie tylko w kształtowaniu, ale, co ważniejsze, w uzyskaniu komfortowego funkcjonowania. W końcu większość naszych czynności wykonujemy w ruchu.

Można zasadniczo założyć, że dobrze dopasowane, małe biusty noszą miseczki A, B, C. Często zdarza się jednak, że kobiety, które uważają, że mają mały biust, noszą nieodpowiednio dopasowane modele staników 75A, 75B czy 80B. Po właściwym dobraniu rozmiaru przez brafitterkę dość często okazuje się, że obwód powinien być mniejszy, a miseczki większe, a ona sama powinna nosić rozmiar 65D, 65E czy 70C. Raptownie piersi są bardziej ukształtowane, zarysowuje się dekolt. Panie są w szoku, że wystarczy tylko zmienić rozmiar i konstrukcję biustonosza, by optycznie powiększyć biust

Jeśli masz mały biust i nie jesteś pewna, czy twój stanik ma właściwie dobrany rozmiar obwodu pod biustem, warto wykonać szybki test, który pomoże ci sprawdzić, czy twój stanik jest dobrze dobrany. Podnieś ramiona w górę i sprawdź, czy wraz z ich uniesieniem nie „pofrunęły” w górę też miseczki, pozostawiając biust na dole, poza nimi. Tak nie powinno się dziać. Nawet jak uniesiesz ramiona, miseczki stanika powinny pozostać w jednym miejscu, obejmując, podtrzymując i kształtując biust. Jeśli więc zauważysz u siebie wypadanie biustu z miseczek, zweryfikuj swój rozmiar z brafitterką. Może się okazać, że powinnaś kupować modele z większymi miseczkami i mniejszym obwodem pasa pod biustem oraz być może szukać całkowicie innych konstrukcji niż te, do których się przyzwyczaiłaś.

W kolejnej części artykułu dowiecie się m.in. jaki rodzaj biustonosza wybrać, gdy nasza sukienka ma mocno wycięty dekolt lub odkryte plecy, na co zwrócić uwagę wybierając biustonosz, który ma się utrzymać bez ramiączek, jaki kolor i faktura będzie najlepiej prezentowała się pod suknią ślubną, a także kto powinien skorzystać z usług brafitterki i jak przygotować się na takie spotkanie!

Izabela Sakutova fot. Karolina Chabel-Williams

o ekspercie

Izabela Sakutova, międzynarodowy ekspert brafittingu i trener biznesu z szesnastoletnim doświadczeniem.  Autorka wydanej w Polsce i w Rosji książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”, prekursorka polskiego brafittingu. Wielokrotnie nagradzana kobieta biznesu – współwłaścicielka prężnie działającej bieliźnianej firmy dystrybucyjnej So Chic, reprezentującej marki Panache Lingerie, Soak Wash, Booby Tape i Bijoux Indiscrets. Założycielka profesjonalnej sieci salonów brafittingowych Bra Studio w Bułgarii i salonu Stanikowy Zawrót Głowy w Polsce. 

Zapalony szkoleniowiec, cyklicznie prowadzi dwudniowe szkolenia warsztatowe z zakresu biznesu i brafittingu. Autorka subskrypcyjnego biznesowego kursu online SUPERMENKI BIZNESU PRO, którego celem jest rozwinięcie BIZNESOWYCH SUPERMOCY w tematach marketingu, sprzedaży, mediów społecznościowych i budowania relacji z klientami. Założycielka grupy na portalu Facebook Supermenki Biznesu – z kobiecą pasją o marketingu, sprzedaży i social media, skupiającej ambitne kobiety biznesu, szukające dalszego rozwoju.  

Propagatorka profilaktyki raka piersi. Organizatorka kampanii Dotykam=Wygrywam promującej zdrowie piersi. Założycielka fundacji „Wsparcie na Starcie” budującej w nastolatkach zdrowe nawyki dotyczące dbania o piersi.  

Telewizyjny ekspert brafittingu TVP2 programu Pytanie na Śniadanie. Wspiera swoją wiedzą także wiele innych znanych ogólnopolskich tytułów prasy drukowanej i mediów internetowych. Brafittingowa stylistka gwiazd m.in. Daria Widawska, Beata Sadowska, Marzena Rogalska, Elżbieta Romanowska, Karolina Szostak, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Ilona Felicjańska, Aleksandra Kisio, Anna Męczyńskiej, Anna Iberszer, Anna Gzyra i wielu innych.

Więcej informacji znajdziecie na facebooku oraz instagramie Izabeli oraz na:

www.supermenkibiznesu.pl      
www.izabelasakutova.com


Dołącz do mediów społecznościowych Dream of Wedding i bądź na bieżąco z poradami i trendami ślubnymi! Kliknij poniżej: