a

Organizacja ceremonii zaślubin i przyjęć weselnych z klasą i pasją! 

Kontakt

tel: 882-099-015

e-mail: kontakt@dreamofwedding.pl

Łódź

FIRMA POLECANA PRZEZ:
Nasz Instagram
Facebook
Pinterest
Instagram
  •  Porady   •  EKSPERT RADZI: Buty ślubne? Wybierz obuwie taneczne!
buty ślubne taneczne

EKSPERT RADZI: Buty ślubne? Wybierz obuwie taneczne!

Buty ślubne – ich wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany, Spędzicie w nich bowiem nawet kilkanaście godzin! Coraz więcej Panien Młodych w tym dniu decyduje się na założenie obuwia tanecznego. Czym się charakteryzuje? W jaki sposób należy dobrać rozmiar? Jaki typ obuwia, rodzaj i wysokość obcasa w dniu ślubu sprawdzi się najlepiej? Na te i wiele innych pytań odpowie ekspert – Wojciech Proficz, Mistrz Obuwnik, współwłaściciel firmy akces dance, która od 30 lat specjalizuje się w produkcji obuwia tanecznego.

Czym różnią się buty taneczne od zwykłego obuwia? Z jakich materiałów są wykonane? Jaka jest różnica w zakresie podeszwy?

Jest kilka zasadniczych różnic między obuwiem tanecznym a zwykłym noszonym na co dzień. Pierwsza z nich to tzw. skłon czyli wyprofilowanie obuwia. W obuwiu tanecznym duży nacisk kładzie się na rozłożenie ciężaru ciała, który powinien być oparty na całej długości wkładki. W tradycyjnym obuwiu cały ciężar umiejscowiony jest na przodostopiu, co bardzo szybko męczy stopy.

Druga istotna różnica to dobór obcasów. Niezależnie od ich kształtu, wszystkie są tak wyprofilowane aby dawały faktyczną stabilność obuwia. W zwykłym obuwiu służą bardziej jako element ozdoby, który często źle dopasowany powoduje, że chodzenie w obcasach jest męczące.

obuwie taneczne

Materiały jakich używa się do produkcji obuwia tanecznego są różne: skóry naturalne, satyny, różne odmiany bawełny. Wszystkie natomiast mają cechę wspólną – muszą być miękkie i elastyczne. W etapie produkcji stosuje się minimalną ilość usztywnień co finalnie daje zamierzony efekt: obuwie pracuje i dopasowuje się do stopy znacznie lepiej i dokładniej niż tradycyjne.

W typowym obuwiu tanecznym podeszwa wykonana jest z welurowej skóry naturalnej. Jest ona bardzo miękka co nadaje niezwykłą giętkość obuwiu, której próżno szukać w zwykłych butach.

obuwie taneczne

W jaki sposób należy dobierać rozmiar obuwia tanecznego? Czy kształt naszej stopy ma wpływ na wybór odpowiedniego modelu?

Dobre obuwie taneczne powinno być dopasowane zarówno na długość, jak i tęgość (szerokość). Jeśli szukamy obuwia tylko do tańca, palce powinny kończyć się mniej więcej równo z wkładką. Jeśli obuwie taneczne ma służyć jednocześnie jako wizytowe, wówczas wkładka może być o 2-3 mm dłuższa od stopy. Tęgość przodu obuwia powinna być lekko dopasowana do stopy, ponieważ, materiały są tak dobierane aby dobrze dopasowały się do stopy. Są to uniwersalne zasady doboru rozmiaru, które należy skonfrontować z własnymi potrzebami: jeśli np. mamy tendencję do mocnego puchnięcia stóp, wówczas tęgość powinna być nieco luźniejsza.

obuwie taneczne buty ślubne

Kształt stopy ma bardzo duży wpływ na dobór odpowiedniego modelu. Jeśli stopa jest szeroka lub ma mocno wystające kości halluksowe, odradzamy wybór obuwia z cienkimi paseczkami. W takim przypadku najlepiej wybrać obuwie z szerszymi elementami, które będzie okalać stopę, znacznie zmniejszając ryzyko obtarcia i dyskomfortu. Dla stóp wąskich można zasugerować obuwie z cienkimi paseczkami, które w takim przypadku dobrze będą trzymać stopę. Każdy model, nawet w tym samym rozmiarze będzie inaczej leżał na stopie, dlatego jeśli jest to nasz pierwszy zakup i mamy taką możliwość, sugerujemy zakupy w sklepach stacjonarnych, w których przymierzymy wszystkie dostępne modele.

Jaki typ butów tanecznych jest najczęściej wybierany przez Panny Młode?

Dobór modeli obuwia ślubnego w ostatnich latach znacząco się zmienił, na szczęście na lepsze. Panie częściej wybierają modele z odkrytymi palcami, szukają ładnych, eleganckich materiałów wykończeniowych. Tradycyjna czysta biel w zasadzie odeszła do lamusa. Jeśli chodzi o konkretne modele w naszych salonach odnotowujemy największe zainteresowanie modelami typu sandały, które mają oba boki zabudowane, a czubki palców są lekko odkryte. Takie połączenie bardzo dobrze prezentuje się wraz ze wzdłużnym paskiem pośrodku stopy. W naszej ofercie model, który cieszy się największą popularnością i jest jednocześnie niezwykle wygodny to Mariposa.

obuwie taneczne buty ślubne

Jaką wysokość i typ obcasa należy wziąć pod uwagę, jeśli Panna Młoda planuje spędzić całą noc na parkiecie?

Omawiając kwestię wysokości w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę w jaki sposób mierzy się wysokość obcasa. Jest to odcinek wyznaczony pomiędzy najwyżej położonym punktem styku obcasa z piętą prostopadle ukierunkowanym do podłoża. Najczęściej wybierana wysokość to 7 i 8 cm. Taki wybór zapewni wygodę i elegancję dla osób, które nie mają szczególnych trudności w chodzeniu w butach na obcasie. Wybierając typ obcasa przyszłe panny młode najczęściej decydują między obcasem z rozkloszowanym flekiem (Fler), a prostym (TA/Slim). Panuje przekonanie, że obcas Fler jest stabilniejszy i rzeczywiście jest to prawda. Najważniejszą sprawą w kwestii stabilności obuwia i obcasa jest jednak sposób chodzenia. Coraz więcej pań ma problem z tzw. supinowaniem, czyli uciekaniem stopy na zewnątrz. Żaden rodzaj obcasa nie skoryguje tego problemu. Temat ten badaliśmy przez wiele lat i niespełna 2 lata temu wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązanie w naszym obuwiu – korekcję supinacji. Jest to wmontowana w konstrukcji obuwia niewidoczna wkładka, która ustawia nasze stopy w ruchu liniowym, do tego działa prozdrowotnie i profilaktycznie. Obuwie wykonane z taką korekcją i nawet najcieńszym obcasem będzie znacznie stabilniejsze niż obuwie bez korekcji z obcasem szerszym.

obuwie taneczne buty ślubne

Czy dla Pań, które na co dzień nie zakładają butów na obcasach, obuwie taneczne będzie dobrym wyborem? Na co powinny zwrócić uwagę w trakcie jego wyboru?

Zdecydowanie będzie to dobry wybór, ponieważ nawet obuwie z gotowej kolekcji niewykonywane na miarę, jest dużo lepiej dopasowane do stopy niż tradycyjne. W trakcie wyboru są 2 kluczowe kwestie: dobór koloru oraz wygoda. Obuwie w żadnym wypadku nie powinno być jaśniejsze od sukni, ponieważ powstanie wrażenie, że jest ona brudna, nieświeża. Co do wygody to jeśli tylko mamy możliwość zmierzenia obuwia to wybierzmy ten, który jest najwygodniejszy – niekoniecznie ten który najładniej wygląda na zdjęciu.

obuwie taneczne buty ślubne

Jak kształtują się ceny butów tanecznych? Dlaczego ich zakup jest dobrą inwestycją?

Ceny dobrego jakościowo obuwia tanecznego, wykonanego z odpowiednich materiałów przez polskich producentów zaczynają się od około 250zł. Jest to cena obuwia gotowego do kupienia „od ręki”. Obuwie wykonywane na miarę, z przymiarkami i gwarancją dopasowania zaczyna się od około 400zł, jednak jest to bardzo czasochłonna kompleksowa usługa. Najlepiej to zobrazować w taki sposób: w czasie wykonania i dopasowania jednej pary wykonywanej na miarę, można wyprodukować 5-10 par do gotowej kolekcji.

Zakupienie takiego obuwia to inwestycja, która zwróci się w dosłownie odczuwalny sposób. Wolniej męczące się stopy, stabilność, brak uczucia ciężkich nóg, dopasowanie – to cechy, które warte są nawet większych pieniędzy jeśli chcemy zapomnieć o tym, że mamy na sobie buty.

obuwie taneczne buty ślubne

Kiedy należy zakupić obuwie taneczne? Czy przed dniem ślubu należy je „rozchodzić”, czy też „roztańczyć”?

Zakup obuwia sugerujemy na kilka miesięcy przed uroczystością. Nigdy nie należy ubierać obuwia (tanecznego również) pierwszy raz w dniu docelowego wydarzenia. Należy pochodzić w nim 1-2 godziny przez kilka wieczorów, aby obuwie ułożyło i dopasowało się do stopy w faktycznym użytkowaniu. Wiemy też wtedy jak stopa zachowuje się po dłuższym chodzeniu w takim obuwiu i czy np. istnieje jeszcze potrzeba jakiejś drobnej korekty. Obuwie możemy również „roztańczyć” np. na kursie pierwszego tańca. Warto jednak osłonić je przed ryzykiem uszkodzenia lub zabrudzenia. Dobrze w tym celu sprawdza się chociażby wywinięta na drugą stronę pończocha.

obuwie taneczne buty ślubne

Czy obuwie taneczne nadaje się do chodzenia „na zewnątrz”?

Obuwie taneczne z podeszwa welurową nie może być wykorzystywane w warunkach zewnętrznych, ponieważ ulegnie ona szybkiemu zużyciu. Podeszwa obuwia taneczno-ślubnego/wizytowego wykonana jest z miękkiej gumy, również tanecznej, która może być używana w każdych warunkach. Co więcej, ma ona tzw. kontrolowany poślizg, a więc w tańcu nie będzie ani za „śliska” ani zbyt „tępa”.

obuwie taneczne buty ślubne

W jaki sposób należy dbać o obuwie taneczne?

Podeszwę welurową należy wyczesywać drapakiem z metalowym drucikiem w celu usunięcia zagnieżdżonych w niej brudów. Taka czynność powoduje, że przyczepność podeszwy wraca do swojego pierwotnego stanu. Jeśli obuwie się zabrudzi, nawet ciężkie zabrudzenia najłatwiej usunąć przez pocieranie materiału wierzchniego benzyną ekstrakcyjną/apteczną. Pod ręką dobrze mieć suszarkę do włosów aby po kilkunastu sekundach czyszczenia, wysuszyć to miejsce. Czynność można powtórzyć kilka razy.

obuwie taneczne buty ślubne

Jeśli chcemy zadbać o wnętrze obuwia, aby nie wchłaniało się w nim zbyt dużo potu i nie było siedliskiem bakterii, dobrze sięgnąć po preparaty statyczne i bakteriobójcze oparte na cząsteczkach nanosrebra. Należy spryskać wnętrze już przed pierwszym użyciem i pozostawić do wyschnięcia. Czynność tę najlepiej powielać przez każdym, zwłaszcza długim użytkowaniem obuwia. W ofercie Akces Dance jest to preparat Nanosfresh.

O EKSPERCIE

Wojciech Proficz – współwłaściciel firmy Akces Dance i zarazem trzeci, aktywny przedstawiciel pokolenia pracujący w rodzinnej manufakturze. Z wykształcenia magister ekonomii, jednocześnie instruktor tańca. Doświadczenie w fachu obuwniczym zdobywał od najmłodszych lat, kiedy to pomagał mamie przycinać zbyt długie nitki w obuwiu baletowym. Po osiągnięciu dorosłości szybko zaangażował się w rodzinny biznes – stworzył sieć sklepów firmowych i partnerskich na terenie Polski i Europy.

Zarządzanie firmą w przypadku Akces Dance, nie odbywa się tylko zza wygodnego biurka. W 2019 roku Adam (ojciec) i Wojciech Proficzowie uzyskali najwyższy stopień rzemieślniczy – tytuł Mistrza Obuwnika. Osiągając większą skalę produkcji i sprzedaży nie można było zapomnieć o jakości produktów, których usprawniony proces produkcji jest jednak nadal w 100% rękodziełem. Rzemiosło i dbałość o każdą parę obuwia to cechy niezmienne i priorytetowe dla całej rodziny Proficzów i Akces Dance.

Akces Dance to rodzinna firma z tradycjami istniejąca na rynku ponad 30 lat. Specjalizuje się w produkcji obuwia tanecznego, ślubnego i wizytowego. Za każdą parą obuwia nie stoją maszyny, a konkretne osoby, które swoją pracę traktują z wielką pasją. Chęć tworzenia produktu od podstaw i jego ciągłe ulepszanie jest tym co daje największą motywację. Priorytetem firmy jest wykonanie obuwia wygodnego, prozdrowotnego, dopasowanego do stopy i uwzględniającego różnego rodzaju dysfunkcje, które w XXI wieku są co raz częstszym problemem.

www.akces.biz
www.akcesdance.pl
www.tanecznysklep.pl


Dołącz do mediów społecznościowych Dream of Wedding i bądź na bieżąco z poradami i trendami ślubnymi! Kliknij poniżej: